• Menü
  • Menü
Otellerden En Çok Çalınan Şeyler

Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar

Otellerden en çok çalınan eşyalar neler? Hepimiz (normal günler yaşarsak) seyahatlere, tatillere gidip otel odalarında kalıyoruz. Ve neredeyse tamamımız ufak tefek şeyler yürütüyoruz. Bunlardan bazıları oldukça masum. Bazılarıysa hırsızlık denebilecek düzeyde.

Otellerden en çok çalınan eşyalar hakkında maddeler halinde bilgi vermeden önce kısaca bazı hususlardan bahsedelim.

Seyahatiniz için en iyi oteli buldunuz. Bavulunuzu yaptınız, uçak biletiniz aldınız ve otelinize yerleştiniz. Artık kaç günse kaldınız, şehri gezdiniz, keyifli vakit geçirdiniz ve son gün geldi. Bavulunuzu toplayıp otelden ayrılma vakti. Şimdi düşünmeniz gereken bir şey var: “Giderken bavulunuza otel odanızdan neleri alacaksınız?”

Elbette, otel odasından eşya almak bazı tatilciler için olmazsa olmaz. En azından şampuan, duş jeli gibi otel eşantiyonlarını bavula atmak birçok kişinin en sevdiği şey. Ama otelden ayrılırken havlu, bornoz almak, kül tablasını bavula atmak, nevresim takımlarını yürütmek masum hareketler değil.

Otellerden çalınan yiyecekler arasında en popülerleri de tabii ki kahvaltılık ürünler. Açık büfe kahvaltı veren otellerde (Korona virüsünden sonra açık büfe olayı bitti, bakalım ileride olacak mı?) gün içerisinde atıştırılacak fazladan yiyecek almak masum bir hareket. Ben de yapıyorum. Fazladan birkaç elma almanın, ekmek arası sandviç yapıp peçeteye sarmanın günah olduğunu söyleyemeyiz.

Yazıyı yazarken yaptığım araştırmada “Otelden havlu almak günah mı?”, “Otelden eşya çalmak günah mı?” gibi soruların sorulduğunu fark ettim.

Arkadaşlar neyin günah olup olmadığına öncelikle Google karar veremez. Ama madem cevap arıyorsunuz bir din uzmanı olmadan yanıt vereyim: “İster dini açıdan, ister ahlaki açıdan olsun otelden gereksiz eşyaları bavula alıp çıkmak uygun değil. Sizin için bırakılan otel hediyelerini alın tabii. Onlar sizin kullanmanız için otel odanıza koyuldu. Ama sizden sonraki kişilerin kullanacağı, havlu, bornoz, kül tablası, saç kurutma makinesi, ütü gibi şeyleri bir zahmet çalmayın. Size yapılsa hoşunuza gider mi?”

Yazımızda bazı maddelerde, Wellness Heaven adlı lüks ve spa otelleri için rehberlik hizmeti sunan şirketin, Avrupa’da 1.157 otel ile yaptığı araştırmanın sonuçlarını veriyoruz. Sadece 4-5 yıldızlı oteller ile yapılmış ankette, otellerden en çok çalınan eşyalar sorulmuş.

İşte Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar

1. Havlu

Havlu en çok çalınan otel malzemelerinden biri.
Havlu en çok çalınan otel malzemelerinden biri.

Havlu otellerden çalınan eşyalar arasında ön sıralarda kendine yer bulanlardan biri. Masum bir şey değil. Havlular otellerin en çok masraf yaptığı malzemeler arasında yer alıyor. Ama bembeyaz otel havluları, birçok otel misafirini cezbediyor. Onlar da bavuluna havlu atmaktan kendilerini alamıyor.

2. Bornoz

Bornoz otellerden sıklıkla çalınıyor.
Bornoz otellerden sıklıkla çalınıyor.

Otel bornozları keyiflidir. Otel odanızda genelde kendinizi evinizden daha özgür hissedersiniz. Bu sebeple bornozla dolaşmanın keyfini yaşarsanız. Zaten, bornoz bu amaçla otel odanıza bırakılmıştır. Giderken bavulunuza atmanız için değil. Bazı oteller, illa bornoz isteyen müşterilere bornozları satabiliyor. Otel yetkililerine sorabilirsiniz.

3. Çatal / Bıçak / Bardak / Tabak

Çatal, bıçak, tabak, bardak konukların aşırmayı en çok sevdiği malzemeler arasında.
Çatal, bıçak, tabak, bardak konukların aşırmayı en çok sevdiği malzemeler arasında.

Çatal, bıçak, bardak, tabak gibi otel eşyaları, hem odadan hem de otel restoranlarından sıklıkla çalınıyor. Özellikle gümüş takımlar tercih ediliyor. Tatilcilerin bunu evdeki eksik takımlarını tamamlamak için yaptıkları düşünülüyor.

4. Terlik

Otelden ayrılırken bavula atılası şeylerin başında terlik geliyor.
Otelden ayrılırken bavula atılası şeylerin başında terlik geliyor. Bu yüzden otellerden en çok çalınan eşyalar listemizde kendine yer buldu.

Bavula atmaktan çekinilmemesi gereken bir ürün. Bu sebeple otellerden en çok çalınan eşyalar listesinde gururla kendine yer buldu. Ben de yapıyorum. Evde terliğim mi yok? Hayır, elbette var. Ama bazı oteller terlik vermiyor. Özellikle Avrupa’daki 3 yıldızlı otellerde odaya terlik koyanı bulmak zor. Bu sebeple terlik veren otellerden ayrılırken fazladan kaldıysa bavula atılabilir. Bir sonraki seyahatinizde bavulunuzda oldukça yer kaplayan Crocks‘larınızı almak istemiyorsanız yanınızda götürebilirsiniz.

5. Mini Bar İçkileri

Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar - Minibar İçkileri
Bazıları otelden ayrılırken çantasına ufak alkollü içkileri atmayı çok seviyor.

Otellerde minibar içkileri oldukça minnoş ama bir o kadar da pahalıdır. Şahsen ben açıp içmem. İçene de “hayır” demem. Ama açıp içiyorsanız, çıkışta parasını verin. Birçok otel çıkışta zaten “Minibarı kullandınız mı?” diye sorar. Çoğu kontrol etmez, ama riske girecek bir konu değil. Çünkü “Bekleyin, odaya bakacağız” diyen oteller de var. Hatta, minibar açıldığında sinyal veren sistemler mevcut.

6. Yastık / Minder

Yastık - Minder Çok Çalınan Otel Eşyaları Arasında
Yastık ve minder otellerden en çok yürütülen eşyalar sıralamasında en ön sıralarda yer alıyor.

Yastık ve minder de otellerden en çok çalınan eşyalar arasında yer alıyor. Birçok lüks otel size en rahat geceyi geçirtmek için “yastık menüsü” hizmeti veriyor. Böylece, size en rahat gelen yastığı seçebiliyorsunuz. Bazılarıysa bu işi abartıyor. “Bu yastık çok rahat, neden evimde olmasın?” diyor ve bavula atıveriyor. Yukarıda bahsettiğimiz anketin sonuçlarına göre otellerin %4,2’si misafirlerin yastıkları yürüttüğünü açıklamış. 5 yıldızlı otellerden yürütülen yastık sayısı da 4 yıldızlı otellerden fazla. Demek ki, insanlar parası artıkça daha çok şımarıyor.

7. Yatak Örtüsü / Nevresim Takımları / Battaniye

Otel Odalarından Çalınan Malzemeler - Nevresim Takımları
Çarşaf, yatak örtüsü, yastık kılıfı gibi eşyalar insanların yürütmeyi sevdiği nesneler.

Otellerde konaklayan bazı insanlar, gece konaklarken kullandıkları çarşaf, yatak örtüsü, yastık kılıfı battaniye gibi nevresim takımlarını oldukça seviyor olmalı ki, otel odasından giderken yanlarında götürmek istiyor. Hatta perdeleri araklayanlar bile oluyormuş. Yapmayın!

8. Resim / Tablo / Süs Eşyaları

Tablo süs eşyası gibi eşyalar otellerden çalınıyor.
Tablo süs eşyası gibi eşyalar otellerden sıklıkla çalınıyor.

Otel odanızı keyiflendirmek için konulan tablo, resim gibi süs eşyaları sadece sizin için oraya konmadı. Lakin, bazı insanlar otelden ayrılırken bu tarz süslemeleri yanında götürmekten çekinmiyor.

9. Banyo / Tuvalet Malzemeleri

Otellerden yürütülen eşyalar arasında en masumu tuvalet ve temizlik eşantiyonları.
Otellerden yürütülen eşyalar arasında en masumu tuvalet ve temizlik eşantiyonları.

Otelden yürütülecek masum şeyler arasında en başta sabun, şampuan, duş jeli gibi temizlik malzemeleri yer alıyor. Ben şahsen giderken almayı severim, çünkü “Bunlar benim için konuldu ve parasını verdim” diye düşünürün. Ama tuvalet kağıdı falan almam. Siz de almayın.

10. Pil

Elektronik aletlerin kumandalarının pillerini yürütmeyi seven otel konukları var.
Elektronik aletlerin pillerini yürütmeyi seven otel konukları var.

Gerçekten çok saçma. Yahu kumanda pili çalmak da neyin nesi? Otelde kalacak paranız var, bir pil alacak mı paranız yok. Yapmayın Allah aşkına!

11. Ampul / Lamba

Evde yokmuş gibi lamba ve ampul çalanlar da var.
Evde yokmuş gibi lamba ve ampul çalanlar var.

Wellness Heaven‘ın araştırmasında otellerden %4,3’ünden aydınlatma armatürleri, %7’sinden de lambalar aşırılıyormuş. Rakamlar hiç de az değil.

12. Telefon

Otellerden en çok çalınan şeyler arasında telefon da var.
Otellerden en çok çalınan şeyler arasında telefon da var.

Otellerden en çok çalınan eşyalar arasında gerçekten telefon da var. Araştırmada, otellerin %5’i odalardan telefonların yürütüldüğünü bildirmiş.

13. Kahve Makinesi / Kettle

Poşet çay ve kahveleri anladık da su ısıtıcısını çalmak da neyin nesi?
Poşet çay ve kahveleri anladık da su ısıtıcısını çalmak da neyin nesi?

Ben şahsen otel odasına bırakılan ikramları pek severim. Bu tarz hoşluklar yapan otellere de daha sıcak bakarım, hatta kaldıktan sonra Booking.com gibi sitelere gidip yorum bırakırım. Ama hiçbir zaman kettle ya da kahve makinesi çalmak aklıma gelmedi. Sahiden insanlar bunu neden yapar?

14. Askı

Askı otellerden yürütülen eşyalar arasında ön sıralarda yer alıyor.
Otel askısı otellerden yürütülen eşyalar arasında ön sıralarda yer alıyor.

Askı, otellerden en çok çalınan şeyler arasında yer alıyordu. Ama çoğu otel bu duruma uyandı. Genelde gardıroplarda sökülemeyen askı kullanıyorlar. Tabii, bunu dinlemeyip askıyı koparıp bavuluna atan müşteriler de yok değildir.

15. Kağıt / Kalem

Not almanız için bırakılan kağıt kalemi otel odasında bırakan var mı?
Not almanız için bırakılan kağıt kalemi otel odasında bırakan var mı?

Bunda sorun yok. Ben de alırım. Hatta kibrit bırakıldıysa onu da alırım. Masum şeyler, sizde ihtiyacınız varsa giderken kalem kağıdı yanınızda götürebilirsiniz. Ayrıca, kaldığı otellerden bu ürünleri toplayıp koleksiyon yapmayı seven insanların sayısı oldukça fazla.

16. Rahatsız Etmeyin Kapı Askısı

Bir anı olsun diye rahatsız etmeyin kapı askısını çalmayı sevenler var.
Bir anı olsun diye rahatsız etmeyin kapı askısını aşırmayı sevenler var.

Kapı askısı da yürütmeyi sevenler var. Belki koleksiyon için, belki de sırf gıcıklığına. Benim hiç akılma gelmedi, bundan sonra da geleceğini sanmıyorum.

17. Kutsal Kitaplar

Kutsal kitaplar otel odalarından çalınıyor.
Kutsal kitaplar otel odalarından çalınıyor.

Madem dini değerlere önem veriyorsun, gece belki dua edersin diye odana bırakılan kutsal kitapları bavula atarsam “Allah çarpar” diye korkmuyor musun birader?

18. Yolluk Kahvaltı Yiyecekleri

Kahvaltı yiyeceklerini çantaya atmak konukların en sevdiği şeyler arasında.
Kahvaltı yiyeceklerini çantaya atmak konukların en sevdiği şeyler arasında.

Makul ölçüde masum. Özellikle 5 yıldızlı bir otelde kalıyorsanız, zaten geceliğine dünyanın parasını veriyorsunuz, fazladan birkaç elma, iki üç ekmek, kruvasan yürütmenin zararı olmaz.

19. İkram İçecekler

Fazladan poşet çay ve kahve eve gelse ne zararı olur?
Fazladan poşet çay ve kahve eve gelse ne zararı olur?

Otelden yürütmeyi sevdiğim şeyler arasında başta geliyor. Hem otelden kaldığımda tüketiyorum hem de giderken fazla kaldıysa bavula atıyorum. Yapmayanları da anlayamıyorum!

20. Ayna

Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar - Ayna
Ayna da çalınmaz ama!

Otellerden çalınan şeyler arasında maalesef ayna da var. Çoğu otelde aynalar sabittir, hareket ettirilemez. Ama sabit olmayan ayna bulduğunda aşırmaktan kendini alamayan insanlar da var.

21. Saç Kurutma Makinesi

Saç kurutma makinesini çalmayı seven otel müşterileri var.
Saç kurutma makinesini çalmayı seven otel müşterileri var.

Yine genelde duvara sabitlenmiş bir eşya ama bazı otellerde ayrı olarak odalara konulduğu oluyor. Ve bunu affetmeyen müşteriler oldukça fazla.

22. Ütü

Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar - Ütü
Otelden ayrılırken bavuluna ütüyü atan otel müşteri var.

Otelden ütü yürüten müşteriler için birçok otel ütü masası ve ütüyü birbirine bağlayarak odalara koyuyor.

22. Kül Tablası

Kül tablası otellerden en çok çalınan eşyalar arasında oldukça popüler.
Kül tablası otellerden en çok çalınan eşyalar arasında oldukça popüler.

Otel odanıza bırakılan kibriti alın, sakınca yok. Hatıra da olabilir. Ama kül tablasını ne yapacaksınız! Gereksiz bir çaba.

23. Ayakkabı Çekeceği (Kerata)

Kerata otellerden sıklıkla yürütülüyor.
Kerata otellerden sıklıkla yürütülüyor.

Ayakkabı çekeceği yani nam-ı diğer kerata, 5 yıldızlı oteller de en çok hoşuma giden şeylerden biri. Ben bu ürünü bir kez falan bavula attım. Çünkü tahta ve kaliteli oluyorlar genelde ve kişiye özel olduğunu düşündüğüm bir ürün. Daha sonraki otel konaklamalarımda ise ihtiyaç duymadım. Siz de bir seferlik falan yürütebilirsiniz ama her kaldığınız otelden almak bence görgüsüzlük.

24. Televizyon

Otellerden En Çok Çalınan Eşyalar - Televizyon
İnanmayacaksınız ama otellerden televizyon çalanlar bile var.

“Bu kadarı da olur mu?”demeyin! Kaldıkları odalardan televizyon çalmaya çekinmeyen yüzlerce otel müşterisi var. Bahsettiğim araştırmada otellerin %6.1’i odalardaki televizyonun çalındığını bildirmiş. Rakam oldukça yüksek. Üstelik yine 5 yıldızlı otellerden çalınma sıklığı, 4 yıldızlı otellerden 9 kat daha fazla. İnsan gerçekten hayret ediyor!

İlginizi çekebilir: Capri’ye Gitmeden Mutlaka Bilmeniz Gerekenler

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın