• Menü
  • Menü
Airbnb sitesinde değerlendirme yoksa ne yapılır?

Airbnb’de değerlendirilmesi olmayan evlere rezervasyon yapılır mı?

Airbnb sitesinde fotoğraflarını çok sevdiğiniz bir yer gördünüz, canınız acayip şekilde gidip orada kalmak istiyor. Ancak bir de baktınız ki, buranın daha önce hiçbir değerlendirmesi yapılmamış? Peki Airbnb’de böyle bir yere rezervasyon yapılır mı? Cevabı yazımızda saklı!

Airbnb sitesinde böyle bir durumun en basit açıklaması listelenen lokasyonun siteye yeni eklenmesi. Yeni eklenen tesisler doğal olarak herhangi bir değerlendirmeye ve yoruma sahip olmaz. Airbnb‘de geçmişte bazı sahte adreslerin listelenerek kullanıcıların dolandırıldığı ya da kişisel bilgilerinin çalındığı konusunda bazı sorunlar yaşanmış hatta Airbnb ilan veren ev sahipleri hakkında bir sabıka kaydı araştırması yaptığını açıklamıştı.

Airbnb, her ne kadar iş ortaklarının geçmişi hakkında bilgiler istese de siz bu siteden ev kiralarken, yeni eklenen ev ilanlarına biraz şüpheyle bakmalısınız. Çünkü, yüz binlerce tesisin daha doğrusu evin listelendiği bu platformda sizi hayal kırıklığına uğratacak bir yerden rezervasyon yapmanız oldukça büyük bir ihtimal. Dolayısıyla Airbnb‘de henüz değerlendirmesi olmayan bir yerden rezervasyon yaparken, ilanı iyice incelemeniz ve rezervasyon yapmadan ev sahibi ile iletişim kurmanız oldukça önemli.

Airbnb sitesinin mesajlaşma sistemi dışında bir iletişim yöntemi kullanmayın

Çoğu durumda Airbnb’den bir ev kiralamak oldukça basit. Tarihinizi seçersiniz, rezervasyon talebi yaparsınız ve ev sahibi rezervasyonu onaylar. Hatta ‘Anında Rezerve et’ özelliği kullanıyorsa ev sahibinin onayına bile gerek kalmaz. Onay süreci otomatik olarak gerçekleşir. Ancak ilanların büyük çoğunluğunda ev sahibin şahsen onay vermesi gerekir.

Çünkü siz nasıl doğru düzgün bir yerde kalmak istiyorsanız, ev sahipleri de evlerinde doğru düzgün insanları ağırlamak ister. Siz nasıl onların geçmiş rezervasyon skorlarını inceliyorsanız onlar da sizin geçmişte kaldığınız yerlerden aldığınız puanlara bakar. Güvenilir tip ya da tipler olup olmadığınızı bilmek isterler.

Eğer Airbnb’de ilan veren bir ev sahibi, siz rezervasyon talebi gerçekleştirdikten sonra sizden e-posta adresinizi isterse, özellikle hiç değerlendirmesi olmayan lokasyonlar için bundan kesinlikle kaçınmalısınız. Zaten, rezervasyon onaylandıktan sonra ev sahibi size sistem üzerinden e-posta gönderebilir.

Airbnb, bu iletişimi sizin kişisel e-posta adresinizi ev sahibiyle paylaşmadan yapar. Rezervasyon yaptığınızda siz ve ev sahibi arasında haberleşmeyi sağlayan geçici bir e-posta adresi oluşturulur ve buradan yapılan yazışmalar sizin personel e-posta adreslerinize gönderilir. Ev sahibiniz siz onunla paylaşmadan sizin e-posta adresinizi öğrenemez.

Eğer ev sahibi ile haberleşmenizi Airbnb mesajlaşma sisteminden, kendi e-posta kutunuza taşırsanız artık Airbnb’nin korumalı sisteminden dışarı çıkmış olursunuz. Çünkü Airbnb, rezervasyonla ilgili olumsuz bir durum olduğunda sizin geçmiş yazışmalarınıza bakar ve tabiri caizse kimin kusurlu olduğunu anlamaya çalışır.

Ev sahibiniz sizin kimlik bilgilerinizi isterse bunun yasal olup olmadığını araştırmalısınız. Çünkü bazı ülkelerde ev sahiplerinin konaklama yapanlarının pasaport bilgilerini istemeleri zorunlu. Örneğin Japonya’da. Gideceğiniz ülkenin böyle bir zorunluluğu olup olmadığını kolayca bir Google araması yaparak öğrenebilirsiniz. Bunun için basitçe ülkenin adını ve Airbnb kelimesini arama kutusuna yazmanız yeterli. Eğer gideceğiniz ülkede böyle bir zorunluluk yoksa pasaportunuzun resmini ev sahibiniz ile paylaşmayın.

Eğer ev sahibine pasaport bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi içeren bir e-posta göndermeniz gerekiyorsa önce ondan size bir e-posta göndermesini isteyin. Daha sonra bu gelen e-postayı dikkatlice inceleyin ve içinde kimliğinizi çalma amaçlı link bağlantılarının olup olmadığından emin olun. Kısaca iyice güvenmeden kimseye pasaportunuzun resmini göndermeyin.

Airbnb, kendi platformu dışında kalan ödeme yöntemleri ile ev sahibine ödeme yapmamanızı özellikle belirtiyor. Eğer ev sahibi sizden farklı yöntemlerle ödeme isterse bundan kaçının ve her zaman Airbnb’nin güvenli ödeme sistemini kullanın.

Airbnb ilanını iyice inceleyin

Eğer ilanının fiyatı benzer özelliklere sahip evlerden oldukça ucuzsa yine kırmızı bayrak kaldırabilirsiniz. Rekabet için elbette ev sahipleri ilan fiyatlarında indirim yapabilirler. Ancak çok fazla ve saçma bir indirim varsa bu ilana karşı şüpheyle yaklaşmanızda fayda var. Airbnb’de değerlendirmesi olmayan ilanlara rezervasyon yapmadan önce güvenilirliği artırmak için yapabileceğiniz diğer şeyler de şu şekilde:

  • Evin diğer sitelerde ilanı var mı? Varsa bu sitelerde daha önceden yorum almış mı diye bakın.
  • İlan fotoğraflarına görsel araması yapın ve başka adreslerde aynı fotoğrafların olup olmadığını araştırın.
  • İlan içerisinde evin resmi oldukça azsa kırmızı bayrak kaldırın. Her odanın, mutfağın, tuvaletin, balkonun vesairenin resmi mutlaka olsun.
  • İlan özelliklerinde belirtilen ekstra özelliklerin fotoğraflarda olup olmadığı değerlendirmeye değer. Örneğin banyoda jakuzi ya da kahve makinesi var deniyorsa onların fotoğraflarını görmeniz fena olmaz.
  • Ev adresi gerçek mi? Bunu da kontrol etmeniz de yarar var. Google Maps’ten yararlanabilirsiniz.

Ev sahibine mesaj gönderin

Son olarak değerlendirmesi olmayan bir evi kiralamadan önce ev sahibine bir mesaj atmaktan zarar gelmez. Kibarca “İlan yeni mi?” diye sorabilirsiniz. Hatta daha fazla fotoğraf isteyebilirsiniz. Cevap verme hızı, kalitesi size değerlendirmeniz için bazı ipuçları sunabilir.

Ve eğer daha önce değerlendirmesi olmayan bir tesiste kaldıysanız, seyahatiniz bittiğinde kaldığınız ev hakkında Airbnb üzerinde gözükecek bir yorum eklemeyi ihmal etmeyin. Böylece sizden sonra orada kalacak kişiler deneyimlerinizden yararlanarak daha kolay karar verebilirler. Ev sahibiniz de yapacağınız yorumdan mutluluk duyacaktır. Çünkü, herhangi bir yorum hiç yorumu olmamaktan iyidir, değil mi?

İlginizi çekebilir: Seyahat Bagajı Nasıl Hazırlanır?

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın