• Menü
  • Menü
Sibumi

Soluk Soluğa Okuyacağınız Bir Kitap: Şibumi

Sibumi
Sibumi

Bugün size keyifle okuyabileceğiniz bir kitap olan 1979 yılında çıkan Şibumi‘yi tavsiye edeceğim. Kitabın yazarı Trevanian takma adıyla tanınan Rodney William Whitaker. Uzakdoğu‘nun mistik felsefesini en iyi size yansıtan kitaplardan olan Şibumi‘nin ana karakteri ise Nicholai Aleksandroviç Hel. Şangay‘da doğan soğukkanlı, güçlü ve kararlı biri olan Hel, Japon General Kishikawa tarafından büyütülür. Annesi Rus, babası Alman olan Hel, 7 dil bilmekte, 4.000 yıllık bir Uzakdoğu zeka ve strateji oyunu olan Go oynamaktadır.

Go oyununda yapılan bir hamle asla geri alınamaz, bu kural gerçek hayatta yapılan bir hatadan geri dönülmemesini yansıtır. Hel, hayatı boyunca, Go oyunu felsefesini kendi yaşantısına aktarır.

Kendisini büyüten General Kishikawa, savaş suçlusu olarak hapse girer. Onu ziyareti sırasında çok iyi bildiği elle adam öldürme taktiklerini kullanarak öldürür ve acılarına son verir. Bundan dolayı hapse atılır ve uzun yıllar hapis yatar. Daha sonra bilgileri yüzünden ajan olarak kullanılma teklifiyle hapisten çıkarılır, kendisinden isteneni yerine getirir ve özgürlüğüne kavuşur. İspanya‘nın Bask bölgesinde bulunan Etchebar şatosunda, Hana adlı cariyesi ile birlikte yaşamaya başlar. Ancak bu huzuru uzun sürmeyecek, hayatı yakın dostunun kızı yüzünden yeniden karışacaktır.

Trevanian‘ın kitaplarına anlattığı dağa tırmanma yöntemini, tecrübeli bir dağcı tarafından denenmiş ve maalesef bu dağcı hayatını kaybetmiştir. Yine yazarın başka kitaplarında anlattığı tablo hırsızlığı yöntemi, İtalya’daki Milano Müzesi‘nden üç tablonun çalınmasında kullanılmış. Bu yüzden yazarın Şibumi‘de anlattığı elle adam öldürme taktikleri kitabın yeni baskılarında sansürlenmiştir.

Kendi hayatında kapitalizme ve Amerikan tüketim toplumuna karşı olan Trevenian, gözlerden uzak bir hayatı tercih etmiş. Kitaplarında da Şibumi‘de azla yetinme ve elindekiyle mutlu olma ilkesine oldukça değiniliyor ve tüketim toplumu eleştiriliyor.

1931 yılında New York‘ta doğan yazar, “Nicholas Seare” ve “Benat LeCagot” takma isimleriyle de çeşitli eserler yazmış. LeCagot, Hel’in emeklilik hayatının yoldaşı Basklı bir halk ozanı olarak Şibumi’de karşımıza çıkıyor. 15 Aralık 2005’te 74 yaşında hayata İngiltere‘de veda eden yazarın mezarı vasiyeti üzerine gizlenmiştir.

Trevanian takma adı ile “İnfazcı”, “Hesaplaşma”, “Kasaba”, “Katya’nın Yazı”, “Yirminci Mil”, “Kentte Sıcak Gece”, “İnci Sokağı” adlı kitapları olan yazar, Nicholas Seare takma adıyla ise “1339 ya da Öyle Bir Yıl”, “Bir Sokak Satıcısı Adına Apoloji” ve “Kaba Saba Masallar” adlı kitapları yazdı.

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster