• Menü
  • Menü
Paulo Coelho Hippi

Paulo Coelho Hippi – Güzel Bir Seyahat Romanı

Paulo Coelho Hippi
Paulo Coelho’nun kitabı Hippi, İstanbul’da da geçen bir seyahat romanı.

Paulo Coelho‘nun son romanı Hippi, bir seyahat romanı olması açısından sitemizde yer buldu. Dünyaca ünlü Brezilyalı yazarın bu kitabı, Coelho‘nun 1970 yılında başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor.

1970’lerde Hippi akımı dünyadaki gençleri kasıp kavuruyordu. Gençler diledikleri gibi yaşıyor, barış istiyor, kardeşlik ve özgürlüğü savunuyordu. Ve tabii, bu akıma kapılanlar sık sık seyahat ederdi. Londra‘daki Picadilly Circus ve Amsterdam‘daki Dam Meydanı tüm dünyadan Hippi‘lerin ortak buluşma yeriydi..

En popüler seyahat rotaları arasında Budizm gibi felsefelere yakından ilgi duyulduğu için Hindistan ve Nepal’in başkenti Katmandu yer alıyordu.

Paulo Coelho romanda 20’li yaşlarında bir Hippi

Paulo Coelho, 20'li yaşlarında Hippi akımından etkilenmişti
Paulo Coelho, 20’li yaşlarında Hippi akımından etkilenmişti.

Paulo Coelho, 20’li yaşlarının başında Hippi akımından etkilenmiş. Cebindeki az çok parayla dünyayı dolaşıp keşfetme isteği duymuş. Bu isteğinden dolayı da yolu Amsterdam‘a düşmüş.

Hippi‘nin hikayesi aslında Paulo Coelho‘nun Amsterdam‘da Karla adlı güzel bir Hollandalı genç kızla tanışmasını konu alıyor. Karla, genç yaşında bir sürü tecrübe yaşamış, yaşadıklarından sıkılmış ve yeni bir macera arayan, hayatını değiştirmek isteyen bir kadın. Aradığını da Nepal’in başkenti Katmandu‘da bulacağını umuyor ve oraya gitmek istiyor. Ancak tek başına gidecek cesareti de yok. O yüzden yanında bir erkek de onunla gelsin, ona göz kulak olsun istiyor.

Paulo ve Karla‘nın yolları Amsterdam’daki Dam Meydanı’nda kesişiyor. Birbirlerini gördükleri anda etkileniyorlar ve kısa sürede tanışıp birlikte birkaç gün geçiriyorlar. Bu birkaç günün sonunda da KarlaPaulo‘yu Katmandu‘ya gitmeye ikna ediyor.

Katmandu‘ya ise Magic Bus adı verilen bir otobüsle gidiyorlar. Bu otobüs, Amsterdam‘dan yola çıkıp Nepal‘e kadar gidiyor ve ücreti sadece 70 dolar. İkili Magic Bus‘a bindikten sonra ise birçok macera onları bekliyor. Bir sürü ülkeden geçiyorlar. Elbette yolları Türkiye‘ye düşüyor.

İstanbul’a yolculuk

Paulo Coelho Hippi turunu ve mavi kapak
Kitap, 5 farklı renkte kapakla yayınlandı.

Kitapta 1970’lerin İstanbul‘u anlatan güzel anekdotlar var. Ayrıca Paulo CoelhoSufizm‘e olan ilgisini de kitapta epey yer vermiş. Kitap hakkında daha fazla bilgi vermek istemiyoruz, heyecanını kaçırmak istemeyiz.

Kitabın arka kapağında ise aşağıdaki satırlar yer alıyor:

“1970 yılının Eylül ayında, dünyanın merkezi olma şerefi için yarışan iki mekân vardı: Londra’daki Piccadilly Circus ve Amsterdam’daki Dam Meydanı… 1970 yılının Eylül ayında uçak biletleri ateş pahası olduğundan uçakla seyahat ancak elit kesim için mümkündü. Gençlerden oluşan muazzam bir kitle içinse durum farklıydı. 1970 yılının Eylül ayında dünyaya kadınlar hükmediyordu… Genç hippi kadınlar demek belki daha doğru olur…

1970 yılının Eylül ayında herkesin paranormal güçleri vardı, olmayanlar da sahip olma yolundaydı…

1970 yılının Eylül ayında, yazarlık hayalleri kuran Paulo, özgürlük peşinde dünyayı dolaşırken Karla’yla karşılaşınca ikisinin de yaşamı kökten değişecekti; Peru’nun kayıp şehirleri, Brezilya’nın zindanları, Amsterdam’ın arka sokakları, İstanbul’un çarşıları bir bütünün parçaları haline gelecekti…

Paulo Coelho’nun kendi yaşam öyküsüne belki de en yakın eseri Hippi, başka bir dünyanın mümkün olduğuna inanan barışçıl bir neslin arayış ve dönüşüm öyküsü.”

Hippi kitapçılarda sizi bekliyor

Can Yayınları’ndan çıkan Hippi, beş ayrı renk kapağıyla kitapçılarda sizi bekliyor. İnternetten şu an indirimle 18 TL bir fiyatla alabilirsiniz. İki yüz altmış sayfalık bu kitap Coelho’nun en iyi kitabı olmasa da seyahat ve tatillerde uçakta, trende, otobüste, deniz veya havuz kenarında okumak için ideal.

Kaynak: Paulo Coelho Hippi

Paulo Coelho'nun son romanı Hippi, bir seyahat romanı olması açısından sitemizde yer buldu. Dünyaca ünlü Brezilyalı yazarın bu kitabı, Coelho'nun 1970 yılında başından geçen gerçek bir olaya dayanıyor. 1970'lerde Hippi akımı dünyadaki gençleri kasıp kavuruyordu. Gençler diledikleri gibi yaşıyor, barış istiyor, kardeşlik ve özgürlüğü savunuyordu. Ve tabii, bu akıma kapılanlar sık sık seyahat ederdi. Londra'daki Picadilly Circus ve Amsterdam'daki Dam Meydanı tüm dünyadan Hippi'lerin ortak buluşma yeriydi.. En popüler seyahat rotaları arasında Budizm gibi felsefelere yakından ilgi duyulduğu için Hindistan ve Nepal’in başkenti Katmandu yer alıyordu. Paulo Coelho romanda 20'li yaşlarında bir Hippi Paulo Coelho, 20’li yaşlarının başında Hippi akımından etkilenmiş. Cebindeki az çok…
Paulo Coelho'nun son kitabı Hippi sıkıcı değil. Uzun da değil. Bu yüzden tam bir seyahat kitabı. Alıp deniz ya da havuz kenarında keyifle okuyabilirsiniz. Özellikle İstanbul'da geçtiği için kitabı tavsiye ediyoruz.

Hızlı Okunuyor

Sürükleyicilik
Betimleme
Kurgu
Baskı Kalitesi
Fiyat

Okumaya değer

Paulo Coelho'nun son kitabı Hippi sıkıcı değil. Uzun da değil. Bu yüzden tam bir seyahat kitabı. Alıp deniz ya da havuz kenarında keyifle okuyabilirsiniz. Özellikle İstanbul'da geçtiği için kitabı tavsiye ediyoruz.

Ziyaretçi Puanı: İlk sen değerlendir!
kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın