• Menü
  • Menü
Google Merkezi

Google Nasıl Yönetiliyor?

Google Merkezi

Dünya ekonomisinin bel kemiği haline gelen, internet trafiğinin %82’sini yöneten bir şirket düşünün.

2013 yılında 53 milyar dolar ciro yaparken, merkez kampüsün bahçesini düzenlemek için çim biçme makinesi almak yerine 200 keçiyi işe alan bir şirket…

Bir yandan rengarenk ofisleri ile üretkenliği tepe noktasına çıkarmayı hedeflerken diğer yandan robot teknolojisi ve mobil cihazlar üzerinden dünyayı değiştirmeye aday bir şirket…
O şirket, Google.
Peki dünyanın en hızlı büyüyen, en çok beğenilen, en çok konuşulan şirketi Google, nasıl yönetiliyor?
Google’ın iki tepe yöneticisi -İcra Kurlu Başkanı Eric Schmidt ve Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Jonathan Rosenberg– tarafından yazılan ve tüm dünyada çok satan listelerini alt üst eden “Google Nasıl Yönetiliyor?” adlı bu kitap, Google’ın oluşturduğu değerler ve şirket kültürü ile dünya lideri bir kuruma dönüşmesinin hikâyesi.
Strateji, yetenek yönetimi, karar mekanizmaları, iletişim, inovasyon gibi konularda yepyeni yaklaşımlar sunan Google Nasıl Yönetiliyor?, birçok örnek olayla dünya devi bir şirketin nasıl yönetildiğinin ipuçlarını sunuyor.
Yönetim ve pazarlama alanındaki son eğilimleri takip eden, şirketini nasıl büyütebileceğini ve güçlendirebileceğini düşünen, kendi işini kurmayı düşleyen ve kariyer basamaklarını tırmanmak isteyen ve ekip çalışmasına inanan, alanının en iyileri ile beraber gelişmek isteyen herkes için, Google’ın en üst iki yöneticisinin kaleminden, tam bir başucu kitabı.
“İlham dolu bir geleceği bizimle tanıştıracak bir şirket oluşturmak için enerji dolu ve heyecan verici bir başlangıç.” – Publishers Weekly
“Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg, bir şirketin nasıl olup da müthiş yenilikçi, eşsiz bir kültür oluşturduğunu ortaya koymak için perdeleri açıyor!” – Fortune
Eric Schmidt

Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg
Eric Schmidt ve Jonathan Rosenberg

Eric Schmidt ya da tam adıyla Eric Emerson Schmidt (d. 27 Nisan 1955 ,Washington, D.C.), Amerikalı yazılım mühendisi, işadamı ve Google’ın İcra Heyeti Başkanı ve CEO’sudur. 2013 yılında Forbes’e göre Schmidt tahmini $8.3 milyarlık serveti ile dünyanın en zengin 138. insanıdır.

Schmidt, Google’daki birincil görevinin yanında Apple’da 2006-2009 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyeliği yapmıştır. Ancak şirketlerin iş alanları birbirine çok yaklaşınca Schmidt istifa etmiştir. Ayrıca Princeton Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde görev almakta, Obama tarafından kurulan Bilim ve Teknoloji Danışmanlar Konseyi’nin üyeliğinde bulunmakta, Amerikan Bilim ve Sanat Akademisi’nde akademisyen olarak görev yapmakta, Yeni Amerika Vakfı’nın da başkalığını yönetmektedir.

Schmidt, Google’a 2001 yılında henüz küçük bir proje iken katılmış ve şirketin bugünkü değerini almasında büyük rolü olmuştur. Google’da görev almadan önce ise Novell’in CEO’su ve Sun Microsystems’te Baş Teknoloji Yöneticisi idi. Bu görevini sürdürürken ise Java’nın geliştirilmesinin sorumluluğu kendisindeydi.

Schmidt, Atherton, California’da eşi Wendy ile birlikte yaşamaktadır.

Jonathan Rosenberg

Jonathan Rosenberg Google’da Ürünlerden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcığı görevinde bulunmuştur, şu an Larry Page’in CEO’luğunu yürüttüğü Alphabet Inc şirketinde danışmanlık yapmaktadır.

20 Temmuz 1961 doğumlu Rosenberg, Chicago Üniversitesi’nden Yüksek İşletme derecesinin yanı sıra Claremont McKenna College Ekonomi Bölümünü onur derecesiyle bitirdi.

Google’a katılmadan önce, PalmOne için Yazılım Başkan Yardımcısı görevini yürüttü ve el bilgisayarları ve iletişim çözümleri alanında çalıştı. 2002 yılında Google’a katılan ve Arama, Reklamlar, Gmail, Android, Apps ve Chrome da dahil olmak üzere şirketin önemli ürünlerinin tasarım ve gelişmelerine yardımcı oldu.

2014 Eylül ayında yayınlanan ve New York Times çok satanlar listesine giren “Google Nasıl Yönetiliyor” kitabını, Google İcra Kurulu Başkanı Eric Schmidt ve İcra Haberleşme Müdürü Alan Eagle ile birlikte kaleme aldı.

Yayıncı: TİMAŞ Yayınları
İlk Basım: Ekim 2015
Fiyat: 35 TL

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın