• Menü
  • Menü

Madagaskar İçin Görülmesi Gereken 10 Turistik Yer

Madagaskar Gezilecek Yerler
Madagaskar, doğal güzellikleri ve canlı çeşitliliği ile dikkat çeken bir ülke.

Madagaskar, dünyada insanlar tarafından en son yerleşilen bölgelerden biri. Doğal güzelliği ve ekolojik çeşitliliği ile sanki unutulmuş bir bölge gibi hissettiriyor. Afrika‘nın doğu kıyılarında Hint Okyanus‘unda bulunan Madagaskar, dünyada sadece orada bulunan binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor. Öyle ki, olağanüstü doğal çeşitlilik yüzünden ülkeye sekizinci kıta lakabı verilmiş. Gidip görmek isterseniz Madagaskar‘da görülmesi gereken 10 turistik yeri sizler için sıraladık.

İşte Madagaskar Cumhuriyeti’nde Yapılması Gereken 10 Aktivite

1. Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie

Ile Sainte Marie, Madagaskar‘ın doğu kıyısında yer alıyor. 17. ve 18. yüzyıllarda korsanların uğrak yeri olan bu bölgede birkaç korsan gemisinin batığını Baie des Forbans‘ın sığ sularından görmeye devam edebilirsiniz. Ile Sainte Marie, Madagaskar‘daki en gözde turistik merkezlerden biri. Durgun suları, şnorkelle yüzme için ideal. Göç eden kambur balinalar bu bölgeyi yaz aylarında ve sonbaharın ilk aylarında ziyaret ediyor.

2. Isalo Milli Parkı

Isalo Milli Parkı Madagaskar

Isalo Milli Parkı, Madagaskar‘ın güney bölgesinde yer alıyor. Palmiye ağaçlarının sıralandığı bölgede otlak alan, sarp kanyonlar ve kum taşı oluşumları yer alıyor. Ülkenin milli parklarının çoğunda olduğu burada da rehbere ihtiyacınız vardır. Turlar birkaç saatlik veya birkaç gün sürecek şekilde düzenlenebiliyor.

3. Tsingy de Bemaraha

Tsingy de Bemaraha Ulusal Parkı Madagaskar

Tsingy de Bemaraha, Madagaskar’ın en büyük doğal rezervlerinin bulunduğu bölgenin güneyinde yer alıyor. “Tsingy” kelimesi parkın kireç taşı platosunu işaret eden doruklara atıfta bulunuyor. Ülkenin batı kıyılarının yakınında bulunan park, geniş bir mangrov ormanı alanına sahip. Ayrıca bölge, kremsi beyaz kürkü ve siyah yüzü ile dikkat çeken bir lemur cinsi olan Von der Decken’s sifaka da dahil olmak üzere yedi lemur türüne ev sahipliği yapıyor.

4. Nosy Be

Nosy Be Madagaskar

Küçük bir ada olan Nosy Be, yıl boyunca dünyanın dört bir yanından binlerce turisti çekiyor ve Madagaskar’ın önde gelen turistik yerlerinden biri. Nosy Be’nin plajları diğer tropik plajlar kadar mükemmel görünmese de huzur, berrak turkuaz su ve kumda üzerinde deniz ürünleri sunan restoranları ile görülmeye değer.

5. Avenue of the Baobabs

Avenue of the Baobabs Madagaskar

Avenue of the Baobabs, batı Madagaskar‘daki Morondava ile Belon’daki Tsiribihina arasındaki toprak yolu kaplayan bir grup ağaç. Çarpıcı manzarası dünyanın dört bir yanından gelen turistleri çekerek bölgedeki en çok ziyaret edilen yerlerden biri haline getiriyor. 800 yıllık Baobab ağaçlarının bulunduğu bölge eskiden yoğun bir tropik ormandı. Yıllar boyunca, ormanlar sadece ünlü Baobab ağaçları bırakılarak, tarım için temizlendi.

6. Ifaty

Ifaty - Madagaskar

Ifaty, Madagaskar‘ın güneybatısında bulunan iki balıkçı köyüne verilen ad. Açık denizde, 60 kilometrelik bir mercan kayalığı, dalgalı deniz dalgalarının önündeki doğal bir engele neden oluyor ve dalış, şnorkelle yüzme ve balık avı için ideal kıyı suları oluşturuyor. İç kısımdaki çöl bölgesi, garip şekilli Baobab ağaçlarının yüzyıllarca büyüdüğü dikenli ormanlarıyla tanınıyor.

7. Royal Ambohimanga Tepesi

Royal Ambohimanga Tepesi

500 yıl boyunca Madagaskar halkı tarafından ülkenin en kutsal yerlerinden biri olarak kabul edilen Royal Ambohimanga Tepesi, bir zamanlar Madagaskar kraliyet ailesine ev sahipliği yapan tarihi bir köy. Köyü çevreleyen duvar 1847‘de yapılmış ve kireç ve yumurta aklarından bir harç ile inşa edilmiş. Buradaki Mahandrihono Sarayı, geçmişte Andrianampoinimerina Kralı‘na ev sahipliği yapmıştı. Burada, masif gül ağacından yapılmış duvarlar, davullar, silah ve tılsımlar  da dahil olmak birçok kraliyet eserini görebilirsiniz.

8. Andasibe-Mantadia

Andasibe Mantadia Madagaskar

Doğu Madagaskar‘daki yaklaşık 100 kilometrelik araziyi kapsayan Andasibe-Mantadia Milli Parkı, ülkenin en büyük lemuru olan Indri de dahil olmak üzere 11 lemur türüne ev sahipliği yapıyor. Madagaskar’ın başkenti Antananarivo’nun yakınında bulunan Andasibe-Mantadia, ziyaret edilmesi en kolay parklardan biri. Park, Mantadia Ulusal Parkı ve Analamazoatra Koruma Alanı olmak üzere iki bölgeye ayrılmış. Yerel rehberler, her iki alanda da 1-6 saatlik turlar düzenliyor.

9. Masoala Milli Parkı

Masoala Ulusal Parkı Madagaskar

Kuzeydoğu Madagaskar‘da yer alan Masoala Milli Parkı, yaklaşık 402 kilometre yağmur ormanı ile kaplı ve üç deniz parkını da içeriyor. Parkta, dünyanın en büyük gece primatı olan Aye-aye de dahil olmak üzere, on lemur türü bulunuyor. Park ayrıca, parlak kırmızı rengiyle adlandırılan Domates Kurbağası da dahil, çeşitli kuş ve sürüngenlere ev sahipliği yapıyor. Tampolo, Ambodilaitry ve Ifaho deniz parkları şnorkelle yüzme ve kano gezileri için ideal.

10. Ranomafana Milli Parkı

Ranomafana Madagaskar

Güneydoğu Madagaskar bölgesinde, Ranomafana kasabası yakınında bulunan Ranomafana Milli Parkı, ülkenin en popüler parklarından biri. Parkın doğu kısmı, en ormanlık alan ve yoğun ormanlık tepelerin arasından çok sayıda akarsu bulunuyor. Park, diğer hayvanlara ölümcül olabilecek siyanür dozu içeren bambu sürgünleri ile beslenen ve nesli tükenmekte olan Altın Bambu Lemurlarına ev sahipliği yapıyor.

İlginizi çekebilir: Barcelona’da En İyi 10 Üç Yıldızlı Otel

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın