• Menü
  • Menü

Lizbon Şehrinde Yapılacak En İyi 10 Şey

Portekiz‘in Lizbon şehri Londra‘ya rakip modern bir şehir olarak görülüyor. Birbirinden ilginç yerlerle dolu. Burada, Roma döneminden kalma tarihi eserlere, Berberi korsanlarından kalma kalıntılara, Mağribi eserlere ve Reconquista şövalyelerinden günümüze kalanlara rastlamanız mümkün.

Bairro Alto bölgesindeki Fado mekanlarına ve kahve dükkanlarına dalabilirsiniz. Belki de, Berardo Koleksiyon Müzesi‘ndeki dijital eserleri inceleyebilir veya Lizbon Akvaryumu‘ndaki köpek balıklarını selamlayabilirsiniz.  Sintra‘nın mistisizmi yakındaki tepelerde gizlenirken, tertemiz sahil şeridinin, Tagus Nehri‘nin ve Atlantik kıyılarının temiz havasını nefesinizde hissedebilirsiniz.

İşte Lizbon’da yapabileceğiniz en iyi 10 aktivite

1. Torre de Belém’i görün

Lizbon'da Torre de Belém'i keşfedin.
Lizbon’da Torre de Belém’i keşfedin.

Portekiz’in başkentini gezerken gezerken vaktiniz az ise bunu mutlaka atlamayın. Lizbon rıhtımının deniz kıyısında yükselen bu büyük kule, Mudejar‘dan Mağribi‘ne, Gotik‘ten Romanese‘ye doğru mimari stillerin birleşimi. 16. yüzyılda Aziz John himayesinde inşa edilmesinden bu yana Tagus Nehri‘nin kıyısında yer alıyor. Vasco da Gama gibi maceraperestler engin Atlantik Okyanusu‘na sürüklenmeden önce en son bu yapıyı görmüşler.

2. Tramvay 28’e binin

Lizbon'da Tramvay 28 rotasını gezin.
Lizbon’da Tramvay 28’e binip mutlaka şehri gezin.

San Francisco gibi, Lizbon da tarihi ve gürültülü tramvay hatları ile ünlü bir şehir. Ancak hiçbiri dik Arnavut kaldırımlı yollarda ve eski Alfama semtinde on yıllardır devam eden Tramvay 28‘den daha ikonik değil. Yolculuk, avuç içi lekeli Graça tepelerinin altından başlıyor ve Estrela Bazilikası‘nın muhteşem kubbelerinin altında durmadan önce, Escolas Gerais‘in sokaklarına dokunuyor. Pencerelerden insanları izleme fırsatı ve rota boyunca çeşitli görkemli sarayları ve kaleleri görme ve tarihi keşfetme de cabası.

3. Alfama Bölgesi’nde Kaybolun

Lizbon şehrinde Alfama Bölgesi'nde kaybolun.
Tarihi yapıları ve dar sokakları ile Alfama’yı çok seveceksiniz.

Alfama Bölgesi, Lizbon’un Avrupa’nın diğer eski başkentlerine cevabı. Roma Forumu gibi, kentin en eski kısmı olarak bilinen yer burada. Ancak burası, Latium kralları yerine Afrika‘nın Moors kentine dayanıyor. Bölgeyi oluşturan dolambaçlı sokaklara dalmak turistler için en önemli etkinliklerden biri. Yürürken, Lizbon Katedrali‘ni ve seramik kaplı şapelleri ziyaret edebilirsiniz. Eski şehir surlarının kalıntıları ve bol miktarda açık hava kafesi burada sizi bekliyor.

4. Sintra Kasabası’na gidin

Lizbon şehrine yakın olan Sintra Kasabası'nı gezin.
Yarım saat mesafedeki Sintra Kasabası’nı gezin.

“Sintra’ya gittiniz mi?” Portekiz’in başkenti Lizbon‘da en çok sorulan sorulardan biri. Lizbon‘dan arabayla yaklaşık yarım saatlik bir mesafede bulunan görkemli Sintra Kasabası, önemli cazibe merkezlerinden biri. Bu bölgeye günlük geziler yapılıyor ve UNESCO Dünya Mirası listesinde. Zarif barok kiliseler, renkli konaklar ve eski Portekiz krallarının ve kraliçelerinin görkemli saraylarını sergileyen kasaba, dağların arasında yer alıyor.

5. Ulusal Seramik Müzesi’ni gezin

Lizbon Ulusal Seramik müzesini gezin.
Portekiz seramikleriyle ünlü. Lizbon’daki bu müzeyi mutlaka görün.

Portekiz çini ve seramikleriyle ünlü, doğal olarak Lizbon da. Bu müze, Moors‘un ilk kez Iberia‘ya getirdiği günlerden beri, seramik yapımının önemli tarihini ve ilgili teknolojilerini takip ediyor. Elbette, sergilenenlerin en iyileri mavi renkli azulejos. Bu ünlü seramik sanat eserleri, ülkeye seramikte işçilik ününü kazandırdı. Bu müzede, tüm türleri, boyutları ve tasarımları görebilecek ve kobalt yüzeyleri süsleyen büyüleyici motiflerin gelişimi hakkında bilgi edineceksiniz.

Akvaryum için online bilet almak isterseniz buradan alabilirsiniz.

6. Aziz George Kalesi’ne çıkın

Lizbon'da Aziz Georges Kalesi'ni gezin.
Lizbon’da Aziz George Kalesi’ni gezin.

Aziz George Kalesi şüphesiz Lizbon’un en göze çarpan simgesi. Eski Alfama semtinin sokaklarının üstünde duran büyük kale, 2.000 yıldan daha önce Romalılar tarafından inşa edildi. O zamandan beri, Berberiler‘den Reconquista şövalyelerine kadar, sonraki şehir yöneticileri tarafından geliştirildi. Bugün, etrafını saran kuru bir hendek ve diğer kuşatmayı önleme özellikleri ile birlikte, hayranlık uyandıracak kuleleri var. Buradaki büyük kapının altından geçin ve ülkenin monarşik gücünü gösteren Portekiz Kraliyet Mührü‘nü görün.

7. Jerónimos Manastırı’nın şanlı tarihini öğrenin

Jerónimos Manastırı Portekiz'in en görkemli döneminden kalma.
Jerónimos Manastırı Portekiz’in en görkemli döneminden kalma.

Süslü kulelerle bezeli ve büyük Jerónimos Manastırı‘nın görkemli oymalarına mutlaka bakın. Tagus Nehri kıyılarına yakın bir yerde bulunan bu devasa yapı Portekiz‘in “Keşif Çağı” olarak adlandırılan en görkemli zamanını vurgulamak için yapıldı. Manueline stili olarak bilinen mimari tasarımların birleşimi, Lizbon’un kaşiflerinin karşılaştığı kültürlere tanıklık ederken, yapıyı inşa etmek için harcanan para Portekiz’in uluslararası karanfil, kimyon ve egzotik baharat ticaretinden sağlandı. Bu manastır, Lizbon‘un UNESCO Dünya Mirası listesine girmeyi başaran bir diğer tarihi yapısı.

8. Lizbon Akvaryumu’nu ziyaret edin

Lizbon Okyanus Akvaryumu Lizbon'da önemli noktalardan biri.
Yüzlerce çeşit okyanus canlısını Lizbon Okyanus Akvaryumu’nda ziyaret edin.

Tagus haliçinin mavi sularında bulunan dev Lizbon Okyanus Akvaryumu, büyük bir uçak gemisi gibi yükseliyor. Her yıl bir milyondan fazla ziyaretçi çeken, deniz yaşamıyla ilgili sayısız esere ev sahipliği yapan akvaryumda, renkli kirpi balığı balığına yaklaşabilir, köpek balıklarını seyredebilirsiniz. Moray yılanlarını görme ve sevimli penguenlerle tanışma şansınız da var. Deniz anemonlarının ve mercanların ilginç koleksiyonlarından, hava güneşli ise bir deniz bisikleti kiralayabileceğiniz yapay bir lagünden de bahsetmesek olmaz.

9. Ulusal Antik Sanat Müzesi’ne gidin

Lizbon Ulusal Antik Sanat Müzesi'ni gezin.
National Museum of Ancient Art

Ulusal Antik Sanat Müzesi, Portekiz’in prestijli ulusal sanat koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Buradaki parçalar, Nuno Gonçalves‘in aziz tasvirlerinden Josefa de Óbidos‘un chiaroscuro portresine kadar uzanıyor. Eserlerin çoğu 16. ve 19. yüzyıllar arasından seçilmiş ve müze ülkeyi çalkalayan Rönesans hareketinin ardından kamu mülkiyetine girmiş. Ziyaret ettiğinizde, Rönesans döneminde Lizbon‘u yansıtan koleksiyonların ve Keşif Çağı’ndan kalma tarihi tabloların tadını çıkarabilirsiniz.

10. Museu do Oriente’de Doğu’yu keşfedin

Museu do Oriente'de Uzak Doğu eserleri sergileniyor.
Museu do Oriente’de Uzak Doğu eserleri sergileniyor.

Portekiz’in büyük Rönesans İmparatorluğu zamanında ne kadar güçlü olduğunu anlamak için yalnızca Sri Lanka ve Goa gibi yerlere ayak basmanıza gerek yok. Bu Uzak Doğu ülkelerinin eserlerini, Lizbon’daki Museu do Oriente‘de keşfedebilirsiniz. Bu müze güncel sergi salonlarına sahip devasa bir eski balık işleme fabrikasında bulunuyor. Asya temalı bu müzeyi mutlaka listenize ekleyin.

Lizbon Festivalleri

Lizbon‘da iki önemli festival var. Birincisi Alfama Bölgesi‘nde Eylül‘de düzenlenen Caixa Alfama Müzik Festivali. Burada şehrin tarihi yapıları arasında çok çeşitli müzik dinlemenin keyfini çıkarabilirsiniz.

İkinci en önemli festival ise Lizbon Kış Festivali. Her sene Aralık veya Ocak aylarında düzenlenen bu festivalde tiyatro gösterileri, klasik müzik konserleri, Arapça şarkı dinletileri yapılıyor. Festival tarihlerini gitmeden önce mutlaka kendi web siteleri üzerinden kontrol edin!

Lizbon’a nasıl gidilir?

Türk Hava Yolları ile İstanbul‘dan Portekiz’in başkenti Lizbon‘a direkt uçuşla gidebilirsiniz. Uçuş yaklaşık 4 saat 55 dakika sürüyor. İber Yarımadası‘nı turlamak istiyorsanız bir İspanya şehrinden Lizbon‘a uçak, tren veya otobüsle geçebilirsiniz.

En uygun uçak fiyatla uçak bileti bulmak için aşağıdaki banner’a tıklayın:

Lizbon’da nerede kalınır?

Lizbon’da birçok otel, pansiyon ya da kiralık ev bulunuyor. Önemli olan sizin bütçeniz. Bütçenize en uygun oteli aşağıdan arayabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Barcelona’da En İyi 10 Üç Yıldızlı Otel

kochero

Eski gazeteci, medya ve iletişim danışmanı. Bir ara Wanted Burger adlı bir restoran işletti. Web tutkunu, bu siteyi yapan kişi... Gerçek adı Cemal Alp Solak, nam-ı diğer Kochero, herkese çay ısmarlayabilmesiyle nam salmıştır...

Tüm yazılarını göster

Bir Yorum Yazın

3 yorum